Swiffy Output

Один із найвідоміших українських синів Атабаски

27 Лютий 2018 р. — 13:33

Джорджа Ригу називають одним із найвідоміших синів канадської Атабаски. Минулоріч про його долю співвітчизники зняли документальний фільм

"Джордж Рига - це велика світова інтелектуальна власність, якщо хочете, і він з Річмонд-Парку", - каже письменниця, продюсер та співдиректор документального фільму Джина Паззант.

Рига народився і виріс в Річмонд-Парку та помер у 1987 році у Самерленді, вже у статусі досвідченого, відомого і дещо провокаційного письменника.

Він був сином українських селян, які поселилися в районі Атабаска наприкінці 1920-х років, та виріс на фермі.

За словами Джини Паззант, Рига була піонером у описанні проблем корінних народів Канади і став широко відомим завдяки своїй драмі 1967 року "Екстаз Ріти Джо". Це розповідь про молоду індіанку, яка залишає резервацію задля міського життя, а в кінцевому підсумку буде згвалтована та вбита.

Саме досвід людини, яка виросла у Річмонд-Парку, працюючи разом із корінним населенням Канади, і надихнула Ригу на його кращі твори, каже Паззант.

"Він побачив, що вони стільки усього втратили. Їхню землю забрали, їхню віру забрала, їхню культурна ідентичність забрали, навіть їхню мову забрали також", - сказала Паззант. - "Рига був стурбований тяжким становищем цих людей, він бачив їх німоту, і хотів дати їм голос".

Ідея створення документального фільму про Ригу стала наслідком роботи Джини Пазант у архіві Атабаска. Вона каже, що в архіві було дуже мало інформації про Ригу, і тому вона взяла на себе обов'язок заповнити цю прогалину в історії Атабаски, поспілкувавшись з Алексом Кравцем, який ріс разом із Ригою.

Втім, трихвилинне інтерв'ю показало Джині, що цього не достатньо, і потрібно створити повноцінний  фільм.

Назва документального фільму Пазант, "Просто хлопець", цитує статтю "Атабаска-адвокат" від 1990 року. У той час Рига була суперечливою фігурою для суспільства через свої політичні погляди. І самого Ригу, і членів його сім'ї звинувачували у тому, що вони є комуністами.

Тоді співгромадяни говорили: "Чому ми повинні слухати його? Він просто хлопець, як і всі інші".

Алекс Кравець у своєму інтерв'ю для документального фільму, каже, що, хоча він і не поділяв політичні погляди Риги, але вважає дуже важливим донести до громади його історію.

"Він був дуже талановитим... Я думаю, що це, мабуть, перша найважливіша річ. А ще він був місцевим, і попри його світову популярність про це у світі мало хто знав", - сказав він. 

Історія та фото Hannah Lawson "Athabasca Advocate"

— розповісти друзям
Система Orphus